Przejdź do głównej zawartości

Jak zbudowany jest nasz układ rozrodczy?




„Człowiek uczy się całe życie” – każdy już chyba tego powiedzenia doświadczył i może się  z tym zgodzić, ja również. Dzisiejszy post będzie poświęcony naszej budowie anatomicznej układu rozrodczego. Dlaczego? Dużo kobiet nie jest świadomych swojego ciała i o ile widzimy się wizualnie, wiemy, że w środku mamy serce, płuca, wątrobę oraz inne narządy wewnętrze odpowiadające za nasze codzienne funkcjonowanie o tyle nie do końca jesteśmy świadome ich pracy.




UKŁAD ROZRODCZY

Prawidłowy układ rozrodczy składa się z dwóch jajników i jajowodów, czyli żeńskich przewodów wyprowadzających, gdzie możemy wyróżnić pojedyncze, podwójne lub wielokrotne. W organizmie kobiety można wyszczególnić dwa rodzaje narządów. Wewnętrzne do których zaliczamy jajniki, jajowody, macicę i pochwę oraz zewnętrzne czyli wzgórek łonowy, wargi sromowe większe i mniejsze, szparę sromu, przedsionek pochwy, opuszki przedsionka, gruczoły przedsionkowe większe, mniejsze i łechtaczkę.


NARZĄDY PŁCIOWE WEWNĘTRZNE

Jajniki jako narząd wewnętrzny tworzą w organizmie kobiety parę gruczołów odpowiadających za produkcję hormonów estrogenu oraz progesteronu. Swoje miejsce mają w miednicy mniejszej leżąc wewnątrzotrzewnowo ku tyłowi od więzadła szerokiego i utrzymywane są za  pomocą:
-więzadła właściwego jajnika
-krezki jajnika
-więzadła wieszadłowego jajnika
Kolejnym narządem jest jajowód, który również tworzy parę w organizmie żeńskim, a jego funkcją jest uczestniczenie w transporcie komórki jajowej i plemników oraz w transporcie zarodka. Budowa jajowodu składa się z:
-lejka jajowodu
-bańki jajowodu
-cieśni jajowodu
-części macicznej
Trzecim narządem wewnętrznym jest macica o kształcie gruszkowatym i leżąca w środkowej części jamy miednicy. W jest skład wchodzi: trzon, cieśń i szyjka.
Na ostatnim miejscu znajduje się pochwa tworząca kanał mięśniowo – błoniasty posiadający bardzo duże możliwości pod względem rozciągliwości. Umiejscowiona jest w miednicy mniejszej pomiędzy pęcherzem moczowym a cewką.  Jeżeli chodzi o główne funkcje pochwa ma je dwie. Jedna z nich to przyjmowanie nasienia podczas stosunku płciowego, a druga następuje w momencie porodu i pochwa stanowi wtedy kanał wyprowadzający dla płodu. Dodatkową funkcją jest stworzenie przez pochwę drogi do odpływu krwi w okresie miesiączkowania oraz wydzielania przez macicę innych produktów.
NARZĄDY PŁCIOWE ZEWNĘTRZNE

Narządy zewnętrzne nazywane są sromem niewieści. Jak już wspomniane było powyżej należy do tej grupy wzgórek łonowy stanowiący wyniosłość skórną pokrywającą podściółkę tłuszczową zlokalizowaną przed spojeniem łonowym. Tworzy wargi sromowe większe, a w okresie dorastania pokryty zostaje włosami.
„Przedsionek pochwy stanowi eliptyczną przestrzeń ograniczoną bocznie przez wargi sromowe mniejsze, wędzidełkiem łechtaczki od przodu oraz wędzidełkiem warg sromowych mniejszych od tyłu.”[1] Ujście zewnętrzne cewki moczowej znajduje się w części przedniej przedsionka za to dalej jest ujście pochwy częściowo zamknięte u dzieci i dziewic błoną śluzową czyli dziewiczą. Kolejnym narządem są gruczoły przedsionkowe pełniące funkcję produkcji wydzieliny śluzowej. Ostatnim narządem należącym do tej grupy jest łechtaczka. Funkcją tego organu jest rola receptora i transformatora bodźców czuciowych pobudzających i wzmagających stymulację płciową.

Bibliografia:
1     1. Opal T. „Ginekologia podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów.’’, Wydawnictwo  Lekarskie PZWL, Warszawa 2003
      2. Bochenek A.,.Reicher M, „Anatomia Człowieka. Tom 3”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009





Opracowała Kaja Brześcińska





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Produkty nisko przetworzone i wysoko przetworzone,które są korzystniejsze dla organizmu?

Wszystkie produkty zbożowe, które możemy kupić w sklepie powstają w wyniku przetworzenia ziaren różnych zbóż np. żyta, pszenicy czy kukurydzy. Produkty zbożowe powinny stanowić podstawowe źródło energii w prawidłowym odżywaniu każdego z nas, ponieważ dostarczają organizmowi węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Dodatkowo zawierają także wszystkie witaminy z grupy B,witaminę E oraz składniki mineralne takie jak: żelazo, miedź, magnez, cynk, potas i fosfor. Jeśli masz wybór, wybieraj zawsze ciemne pieczywo wypiekane z mąki razowej bądź mąki typu graham. Takie pieczywo  jest znacznie pożywniejsze dla nas oraz zdrowsze i dostarcza nam odpowiednich składników mineralnych, a oprócz tego wspomaga układ wydalniczy przyspieszając trawienie. Produkty zbożowe możemy podzielić na dwa typy: -produkty nisko przetworzone (pełnoziarniste)- są bogate w witaminy B i składniki mineralne. Zaliczamy do nich: otręby, mąki razowe, ryż brązowy, płatki owsian...

Przepis na placuszki na sodzie i … maślance. Polecamy!!!

No to zaczynamy! Właśnie dostałam pierwszy przepis na przepyszne placuszki nie tylko dla Maluchów  Przepis na placki na sodzie i … maślance. Składniki:  3 szklanki mąki,  2 szklanki maślanki (normalnie dałabym zsiadłe mleko, ale mój mały alergik  nie toleruje) 1 żółtko, 5 łyżek cukru, 1 łyżeczka sody,  sól,  łyżka octu balsamicznego, olej do smażenia. Wykonanie:  Na stolnicy przesiewam mąkę, dodaje sodę i odrobinkę soli. Żółtko ubijam z cukrem i dodaje do suchych składników. Wlewam maślankę, ocet i wszystko dokładnie zagniatam. Następnie ciasto rozwałkowuje i kroje na małe kwadraty. PORADA:Dla dzieci niealergicznych polecam dodać również kostkę sera białego do ciasta. Smakuje genialnie z dżemikiem. Mniam                                     ...

Pokrótce o Szkole Rodzenia

Lekcja z historii.. . W latach 60 angielski lekarz położnik G.D.Read otworzył jedną z pierwszych Szkół Rodzenia.Wychodził on z założenia,że bóle występujące podczas porodu oraz gorsze samopoczucie i bezradność kobiet pochodzą z lęku związanego z brakiem wiedzy na temat ciąży.Na pewno niejedna z Was odczuwała lęk przed rozmową kwalifikacyjną,obroną,egzaminem bądź jakimś ważnym wydarzeniem i zauważyła,że wtedy wydalamy więcej potu,mamy dreszcze,ręce są zimne,serce mocniej bije,czujemy napięcie mięśniowe czy brak możliwości wyduszenia z siebie jednego słowa.Gdybyśmy wiedziały jak potoczy się dana sytuacja lub czego możemy się spodziewać na pewno byłybyśmy spokojniejsze.Lęk ze stresem tworzą bardzo mocną więź wywołującą mocne napięcie mięśni,czyli powstaje ”Błędne koło Read’a”. Położnik uważał,że im bardziej kobieta jest świadoma swojego ciała i jego reakcji tym bardziej aktywnie będzie uczestniczyć co pozwoli na skrócenie czasu porodu i lepsze samopoczucie. Pierwsza Szkoła Rodzen...